Smrt Vladike
Petra I.*) i povladičenje Petra II.**)
Godine 1837,
dok sam ja onda u Budvi živio, sigje Vladika crnogorski Petar II. u nekad bivši
Manastir pod Majine (daleko od Budve jedan čerek sata); ču za mene, te posla
svojega gjakona Iva Popova Zeca, Austrijskog podanika iz Pobora, da bih pošao k
njemu u Manastir, i tako sjutri dan rano krenemo iz Budve pješe s neopisanom radosti
da se uspoznam s mojim vrsnikom, oglašenim novim Vladikoin crnogorskim.
On me uprav na prijateljsku dočekao, ne kao oni kojega sva Evropa danas i mrtva počituje i uvažava, nego na onu našu bracku. Po ručku reče mi “Cuo sam g. Vrčeviću da vi imate krasan rukopis, pa sam vas potrudio da vas molim da mi ovu rukopisnu knjigu, što najljepše možete bez ikakve hitnje prepišete, i da mi stihove popunite pravopisnim znacima koja sam ja sva i svuda izostavio, bojeći se da ne bih gdje što pogriješio, jer pravo vi reći nijesam u znakove pravopisa toliko uspio kao u poeziju.“
Drage volje, Vaše Visokopreosveštenstvo, ja mu odgovorim i počnem pregledati knjigu i čitati na komade neke i neke stihove. Nadslov ove knjige bio je „Svobodijada“ u kojoj su bili, može se reći, opisati svi glavni bojevi izmegju Crnogoraca i Turaka od prvoga crnogorskoga vladaoca Vladike, poslije polaska Crnojevića u Mletke u tazbinu (gdje je i kosti ostavio), do posljednjega vladike Petra Petrovića, njegova počivšeg strica.***)
Ja sam dakle za 27. dana zasobice (osim nedjelja i praznika) u proljeće 1837 god. od jutra do večera besprestano prepišivao po želji Gospodara Vladike, onako kako sam najbolje umio i znao, a svaku večer vraćao se u Budvu, a u jutro iz Budve u Manastir. G. Vladika ponajviše bi se bavio gledajući jedne 200 ljudi, koji mu trapljahu zapuštane zemlje ispod Manastira, a kad bi bilo doba od ručka došao bi k meni i vazda pogledao kako radim, i rekao: hajde Vrčeviću ostavi sad pero, a prihvati veslo da ručamo, vrijeme je.
Više puta prekinuo bi mi radnju i vazda po nešto za mene važno a za njega smiješno pripovijedao, megju kojim najsmiješniji i najčudnovatiji način njegova rukopoleženja za Vladiku, poslije smrti Vladike Petra I.; i kako ga je striko Stanko (otac kneza Danila) udario šakom u bokove, da me - on veli – i danas boli.
Kad sam dakle u Crnu Goru došao, i pošto sam naumio da opisujem neke važnije dogagjaje, koje sam ja našao, ne samo da dokažem čudnovatost ovoga naroda, nego i za budućnu istoriju Crnegore, i želeći da opširno opišem postavljanje novog Vladike i proglas novoga Gospodara Crnegore i Brda, zamolih rijetkoga starca g. Stevana Perkova Vukotića, jednog od vazdažnijih prvih poglavara onoga naroda, i on mi se obeća, te jednu večer dogje k meni (uz časne poste), i poče mi pripovijedati sve od početka do svršetka, a ja iz njegovih usta riječ po riječ prepisao kako slijedi.
„Kad se prestavi Sveti Petar, da mu je za slavu i milost, „ja sam se – veli mi Stevan - na Cetinje desio su sva mu tri brata, Stijepom, Savom, i Tomom, i jošt su nekoliko biranih Crnogoraca; te mi razašlji na sve crnogorske i bracke nahije i plemena ljude da jave narodu da se Vladika prestavio, i da glavari dogju na Cetinje da našega oca i branitelja sahranimo, i da način iz brackoga dogovara učinimo za Crnugoru i Brda.
Kroz dva, tri dana navrvlješe crnogorski i brcki glavari, popovi i kalugjeri, kao da su krila imali, a ne da su došli pješe na opanke.
Iznijesmo
Svet. Petra pred crkvom, okupiše se svi oni koji su od posla, te pro mrtva
vladike rukovaše se i vjeru tvrdu ufatiše.
Pošto se vjera u narodu ufati izigjosmo svi glavari s kućom Petrovića pred Manastir, gdje bješe narod okupljen, donesoše kalugjeri Tastamenat počivšeg Vladike, i počesmo ga pred narodom učiti. Svi se začudismo kad čusmo da veli: „Ostavljam mjesto sebe, za nasljednika, mojega sinovca Rada, sina mojega brata Toma, pošto ne bi sugjeno Gjorgjiji Savovu sinu, jer se ne šće »vladičiti u Rusiju nego se primio vojene ruske službe. Preporučujem, prvo G. Bogu, pa svemu narodu, mojega sinovca Rada, na kojega ostavljam moj blagoslov i svemu mojemu narodu, da on narodu bude za sreću i napredak, a narod njemu. Koji bi se našao da se protivi ovoj mojoj naredbi ostavljam na njega proklestvo i odgovornost na strašnome božjemu sudu. Amin.“
Kad se prouči
Tastamenat zavika Stanko Stijepov****) “Jeste li čuli o narode! i pristajete li
vi na ovo što je ostavio na samrtni konac moj stric a vaš Vladika Petar? A
narod svi jednoglasice: Pristajemo i sretno nam bilo ako Bog da!“
Narod ostade ispred Manastira - produžuje Stevan – a mi se vratismo u Manastir i saranismo Vladiku u Crkvu Manastirsku, a pošto ga saranismo, otidoše svi Petrovići u ćeliju Svetoga Petra, pa i ja š njima, drugo niko. Dok započe govoriti Savo, brat vladičin: „A da nu braćo da se mi izmegju , nas nešto na bracku razgovorimo i pošjetujemo: Vi svi znate i sva Crnagora da je počivši moj brat Vladika davno opremio pred narodom, kojega ćeš sve u nakrst blagosivljati, a mi ćemo svi od naše kuće kraj tebe stajati, i ostali svi glavari od sviju plemena, no ajdemo u ime Boga!“ Pokojni Rade ,Vladika nikad da izagje iz crkve, a Stanko, kao Stanko, naljuti se pa ga udari jednom šakom u legja i istisnu ga iz Crkve, govoreći: što se rgjo prepadaš i od koga se bojiš ili stidiš.*****) „Evo već jedva izigje a mi za njim pred narodom, a Stanko: ,,O narode evo nam u dobri čas i po nas i po svu Crnu Goru novi Vladika i Gospodar, nego svaki pristupaj k njemu i svaki, ovako kao ja.“ Skide kapu, poljubi krst pa Vladiku u ruke, a kad odstupi stade mu uza legja te mu prišapta: Blagosivljaj svakoga krstom. Pošto vigješe svi Petrovići Stanka, i oni svi pristupiše redom, za njima svi narodnji glavari, pa cijeli narod; a kad se ovo ovako svrši zazvoniše zvona na crkvu, a zapucaše topovi, pa najpotle vas narod iz pušaka, da se nije moglo od miline slušati.
„Mi se glavari vratismo s vladikom u Manastir gje smo svi zajedno ručali, a narodu se iznese jelo i piće po livadama svakoj Nahiji po napose.
Poslije ručka izidosmo s Vladikom onako obučenijem kao da će služiti Leturgjiju, te po narodu šetamo. Svak živi skače ispred nas na nogama, i s kapicom u rukama doklen progjemo, a Vladika pokojni svakoj nahiji: pomozi vi Bog braćo Crnogorci! A narod: sretan i čestit nam bio, novi Gospodaru!
Bijaše divota pogledati onoliko sivih sokolova pod oružjem, umirenih, sitih i veselih, gje na hiljade hodaju po poljani kao paunovi, a pok. Vladika tek u svojoj 28 godini, zdrav momak, visok kao koplje, podičio nas glavare u one zlatotkane aljine kao mlada i lijepa gjevojka svatove, i opet se povratismo u Manastir, a narod na sve strane pofataše kola, te u pjevanje i u pucanje iz pušaka.
Šjutri dan rano otpustismo narod a ostade nas okolo 50 narodnih poglavara da iznagjemo način o upravi i vladanju narodnjem. Postavismo narodni sud i nazvasmo ga „Šenat“, a za sudnike izabrasmo 12 ljudi, t. j. jednoga vice presidenta g. Pera Tomova, brata vladičina, i jedanaest Šenatura od najjačih plemena, i postavismo 40 perjanika, sve birane momke i junake a od jaka brastva; a vrh svijeh nas kao Presidenta pok. Vladiku.
Platu godišnju ošjekosmo vice presidentu 600, Šenaturima po 100, a perjanicima po 40 cesarova talijera, a Vladici rekosmo da je sve za njega i za njegov trošak što se Manastirsko nazivlje, i što Manastiru prihoda rane.
U svako selo namjestismo kapetane, a po nahijama Vojvode i Serdare, i svakome naredismo da naimenuje nekoliko duševnih i poštenih ljudi uza se, i po mjeri duša onoga mjesta, načine stražu (kao u Austriju rondare) pa da sve pomanje stvari izmegju sebe sude, a za više da šilju sudu na Cetinje. Niko od ovih narodnih kapetana, serdara, i straže, nije imao ni jedne pare plaće na godinu, osim samo što su dijelili globe koje je narod plaćao za neka i neka pobilježena prestupljenja.
No da ne zaboravim kazati - nastavi Stevan — za novoga Vladiku; oćasmo da ga odma šiljemo u Rusiju da se vladiči, ali on kaono ti pametan mladić reče nam: kako ću ovako ne naučen ići u Rusiju da se vladičim ako Boga znate?! nijesam no dvije godine u Kotor učio, a dvije tri na Toplu u Kastelnovi kod Igumna Josifa Tropovića, pa mi treba jošt, i koliko da znate! priučiti, pa onda otiti u Rusiju. On se pokojnik predade nauci dan i noć, i poslije jedan mjesec dana opremismo ga k vladici Pećkome s pismom i Mohurom narodnim te ga zarhimandriti, į stajao je Arhimandritom sve do proljeća, a vazda učio, pa ga opremismo, i Rusija nam ga zavladiči, i darova mu svu novu okrutu vladičuju, jer mu ni jedna od onijeh što imamo na Cetinje nije valjala no sve kratke do koljena.******)
A da ti je bilo vigjeti, moj Vrčeviću, gje smo mi šenaturi u početku sigjeli i sudili prije nego pok. Vladika ogradi ovu ljepotu od kuće? Duše mi moje grešne, ljepša je danas Gospodara kneza konjuška, pa evo vidiš za slavu Boga a za zdravlje kuće Petrovića! je li ovo danas jedna mala carevina? A što Bog da i u naprijed.“
Vidjeh ja u ovoga čovjeka upravo neku osobitu pamet, znao sam da ću jošt štogogj od njega pametno i važno čuti; a srećom desila se noć jesena, zamolih ga da jošt malo posjedi da, bih što od njega a on od mene čuo, i tako mi dobri starac dobrovoljno ugodi. Popismo jošt po jednu kafu, i dalje.
Upitam ga: A da moj dobri starče i brate srbine, što se tebi čini, i što govore Crnogorci o ovoj novoj promjeni vlade crnogorske? Misli li narod da je bolje imati za gospodara kneza no vladiku, a i tebi kako se čini, pravo mi kaži? A on meni:
Ja mu odgovorim: „A zar ti se malo čini Stevane to što si mi sad kazao ? Sve narod narodu, a čovjek čovjeku zavidi, jer svaki svoje muke podnosi a za tugje niti čuje niti zna, i dobro je rekao pok. Vladika u Gorskom Vijencu:
- Ni ko
sretan, ni ko zadovoljan,
Sve se čovjek
bruka sa čovjekom,
Gleda majmun sebe u zrcalo;
A ko oće
vječno da živuje,
Mučenik je ovoga svijeta.” -
*) Za Rusima i
Crnogorcima, koji su doletjeli bili god. 1806 da oslobode Dubrovnik od ruka
franceskijeh, od krvnika naše nezavisnosti i blagostanja, sleglo se bilo na
jata iz susjedne Turske, iz Boka i iz samijeh Konavala svakojega naroda na
plijen i paljenje. Petar I. nastojao bi sa svom svojom snagom i pameti da
zapriječi ono nemilo postupanje. Pa kad bi mu uzalud bila prijetnja, molba i
sve njegovo neumorno vojštenje, zaklonio bi se pod svoj šator, ter tu plači i
jadikuj. Pokojni Stjepan Devo, pridjevkom Šalac, iz Šumeta, pripovijedao je
češće puta svomu župniku Stojanoviću, a ovaj meni, što je za onoga vremena
slušao i vidio. Onda on bio djetičak, pa ga Crnogorci uzeli za potrkača sobom
na Bosanku, gdje je vladika bio razapeo svoj šator. Pošlju ga jednom s čmulom
na Glavicu da donese Gospodaru vode. A on ti u povratku smiono pod sami šator
vladičin. Okamenih se na ulasku, pripovijedaše pokojni Devo, pri ovako čudnu
prizoru. Sveti Petar sjedi; s laktom o koljenu a čelom u ruci; grozne mu suze
niz obraze; nemilice se lupa drugom šakom, te sve plače i leleče: Rajo, rajo,
ah! što to uradi, da od Boga ne nagješ! Ko te na to naćera; 0vaki rasap da
učiniš na žalost Dubrovniku, našoj dici, našemu alem-kamenu! - Biografu sv.
Petra mi preporučujemo ovaj dogagjaj, koji stavlja pod novu svjetlost njegov
plemeniti karakter i njegovo uzvišeno mišljenje političko. Objelodanivši ovo,
naša je namjera bila samo da ispunimo žarkoj želji svoje duše i svetoj dužnosti
istorika.
Urednik
**) Ovo mi je
sve po redu kazivao češće puta napomenuti vrgni starac Senatur Stevan Perkov
Vukotić jednu večer uz mesojegje 1853 god. po mojoj molbi, jer sam bio čuo i
prije, ali ovako sve potanko nijesam prije znao.
****) Stanko
Stijepov bio je odvojio pameću od drugih Petrovića, tako da ga je vazda S.
Petar za važne narodne poslove šiljao u Rusiju, u Beč, i u Srbiju. Kad je već
ostario češće bi ga Vladika Petar II. pozvao na Cetinje, i više dana držao radi
društva, jer uprav bješe originalni čovjek. Ja sam ga i ljubio i počitovao a i
on mene.
*****) Napomenuh ja Stevanu smijući se kako mi pok.
Vladika jošt u Manastiru pod Megućama pripovijedao za Stankovu šaku, i kako mi
reče: Vjeruj mi Vrčeviću da je sva crkva odjeknula kako me jako zvešti, i da ne
bjeh ručao zlo po mene.
******) Uvjeravali su me mnogi stari crnogorci, pa i isti g. Stevan Perkov da se u Crnu Goru jošt nije ragjalo visočijega i u svemu sarazmjerna (krupna i………………………………………… (tekst oštećen op. pobori.com)
Нема коментара:
Постави коментар